Prolínání nádherné architektury s vodou plynoucí v regulovaných říčních korytech, kterou důmyslně střídá osvěžující zeleň, je ideální kombinací pro pohodové procházky. Rovinatý terén východočeské metropole k nim doslova vybízí. Vyzkoušejte některou z nabízených tras.
Milovníkům architektury doporučujeme čtyři procházkové okruhy. V terénu jsou vyznačeny orientačními stojany v příslušné barvě.
Poznat město z jiné perspektivy můžete prostřednictvím tematických procházek připravených u příležitosti Dnů evropského dědictví – ať už Vás zajímají věže, parky, mosty, historické školy, hodiny či sluneční hodiny.
V nabídce nechybí ani objevitelská trasa po stopách lvích symbolů, ztvárněných mnoha podobami a formami v ulicích města i uvnitř některých památek.
A pokud Vás městských ruch neláká a dáváte přednost přírodě, přesuňte se do městských lesů nebo na Nový Hradec Králové. Nenáročný rovinatý terén je vhodný pro pěší i cyklisty.
Historická proměna města
Názvy některých ulic a náměstí se během 19. a 20. století často měnily. Trasa proměny města má celkem 19 zastavení, která jsou vyznačena v mapce. Zpracovala ji Univerzita Hradec Králové u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa.
Procházka nejen po Gočárových školách
Josef Gočár je nejenom autorem regulačního plánu města Hradec Králové, ale je současně autorem významných staveb, které vize regulačního plánu postupně naplňovaly a vytvořily moderní veřejný prostor rozvíjejícího se města. Dílo Josefa Gočára a dalších architektů (Jan Kotěra, Otakar Liska, bratři Rejchlové a další) vytvořilo z města Hradce Králové učebnici architektury pod širým nebem, která získává trvalou pozornost již od první republiky a to i v zahraničí. Nejenom stavby Josefa Gočára v Hradci Králové jsou i přehlídkou bouřlivého pokroku stavitelství v 1. polovině 20. století.
Procházka po stopách hradeckých lvů
Lev patří v Hradci Králové k výzdobě četných architektonických objektů a veřejných prostor. Motiv lva byl ztvárněn různými materiály (pískovec, plech, sgrafito, malba) a v různých podobách (sochy, sfingy, reliéfy či pouhé hlavy). Podaří se Vám vyhledat celou lví smečku?
Procházka po hradeckých mostech
Hradec Králové je městem na soutoku řek Labe a Orlice. Při procházkách po nábřežích můžete obdivovat unikátní kolesové parníky, nábřežní promenády, mnohokrát do roka oživlé společenským děním, mosty různých architektonických slohů, procházkové korzo na náplavkách či segmentový jez „Hučák“.
Procházka po hradeckých parcích a sadech
Symbolem urbanistického uspořádání města Hradce Králové je schéma regulačního plánu architekta Josefa Gočára (1880-1945) z let 1926-28 s charakteristickým prolínáním zelených klínů do zástavby. V této době již byla většina městských parků založena. Užijte si pohodu a krásy přírody přímo v centru města!
Procházka po hradeckých věžích a věžičkách
Věže a věžičky představují výrazné dominanty města i jednotlivých objektů. Věže, které nepatřily církvi a jednotlivým kostelům, byly většinou v majetku obce. V minulosti sloužily k různým účelům. Zapátrejte v jejich historii, některé z nich Vás odmění neopakovatelným pohledem na krásy města z ptačí perspektivy.
Procházka po historických školách
Školní budovy jsou jedním ze symbolů rozvoje města Hradec Králové po osvobození ze svírajícího barokního opevnění. Ještě za existence pevnosti město nápisem “Zdaru mládeže a rozkvětu vědy“ v budově reálného gymnázia v roce 1874 naznačilo směr svého snažení. Poznejte, jak se během 150 let měnila architektura školních budov.
Procházka po hradeckých hodinách
Čas byl, je a bude pro lidské pokolení důležitou veličinou. Pokud Vás zajímají hodinové stroje, ciferníky a sluneční hodiny, vydejte se na procházku po hradeckých hodinách. Provede Vás po zajímavých místech v centru města, a když budete mít chuť a čas, protáhněte si ji i do okrajových částí.
Procházkový okruh „Historické město“
Trasa po historickém městě v délce 2,5 km trvá vycházkovou chůzí přes 1,5 hodiny. První z celkem 13 zastavení naleznete před Turistickým informačním centrem na Velkém náměstí poblíž Katedrály sv. Ducha. Při procházce starým městem a jeho romantickými zákoutími poznáte to nejlepší z gotiky, renesance a baroka.
Procházkový okruh „Salon republiky“
Trasa po moderním městě v délce 3,5 km trvá vycházkovou chůzí přibližně 2 hodiny. První z celkem 11 zastavení naleznete před Muzeem východních Čech. Při procházce po monumentálních nábřežích a bulvárech snadno pochopíte, proč si díky unikátnímu urbanistickému konceptu a stavbám Kotěry, Gočára a dalších významných architektů na začátku 20. století město vysloužilo označení Salon republiky.
Procházkový okruh "Pevnost"
Trasa po místech bývalé barokní pevnosti v délce 5, 5 km trvá vycházkovou chůzí přes 2,5 hodiny. První z celkem 11 zastavení naleznete před Muzeem východních Čech na Eliščině nábřeží. Z barokní pevnosti, která byla po bitvě v roce 1866 u Hradce Králové zrušena, se dochovalo jen málo pozůstatků, procházkový okruh Vás provede po 20 z nich.
IV. Procházkový okruh „Současná architektura“
Trasa po architektuře konce 20. a začátku 21. století v délce 7 km trvá vycházkovou chůzí přibližně 3 hodiny. První z celkem 12 zastavení naleznete nad labskou náplavkou na náměstí Svobody. Neváhejte a vstupte např. do moderních prostor Terminálu hromadné dopravy či Studijní a vědecké knihovny anebo vnímejte osvěžující zeleň Šimkových sadů či Jižních teras uprostřed pulsujícího města.
Planetární a galaktická stezka
Stezky začínají na Novém Hradci Králové u budovy hvězdárny. Využijete-li městskou hromadnou dopravu, nasedněte na trolejbus č. 1 a vystupte na zastávce Kluky planetárium. Obě stezky připravila Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové ve spolupráci s Astronomickou společností v Hradci Králové.
Stezky v městských lesích
Městské lesy nabízejí naučné a pohádkové stezky, trasy různé náročnosti pro cyklisty, in-line bruslaře, sportovce a turisty, případně i jezdce na koni, altány, lavičky a stolky pro chvíle odpočinku, veřejná ohniště pro grilovací siestu, v zimě pak trasy pro běžkaře. Stezky vytvořila společnost Městské lesy Hradec Králové a.s.
Zdroj: Web města Hradec Králové